FAQ

Nie, implantacja tabletek z Esperalem jest całkowicie bezbolesna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które jest bardzo skutecznym rodzajem znieczulenia uśmierzającym ból nawet najbardziej wrażliwym pacjentom.
Tak, zabieg wszycia tabletek z Esperalem nie zaburza w żaden sposób koncentracji, dlatego po wykonaniu zaszycia pacjent może prowadzić samochód. Może też wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków, gdyż zabieg nie wymaga dłuższej rekonwalescencji. Należy jednak odpowiednio pielęgnować ranę po zaszyciu (często zmieniać opatrunki, przemywać ją Octaniseptem oraz uważać aby jej nie zamoczyć). Nie jest wskazane też dźwiganie i treningi siłowe przez ok. 7 dni po implantacji.
Pacjent z wszywką ma kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych. Jeżeli jednak uzależniony złamie ten zakaz, w ciągu kilku minut mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Niektóre z nich przypominają silne zatrucie alkoholowe (mdłości, wymioty, drżenie mięśni, bóle głowy itp.). Są one jednak dużo bardziej intensywne i o wiele bardziej uciążliwe. W skrajnych przypadkach wszywka może spowodować zawał serca. Oczywiście tylko wtedy gdy pacjent napije się alkoholu. W innym przypadku wszywka jest całkowicie obojętna dla organizmu.
Nie, przed zaszyciem alkoholowym pacjent nie musi wykonywać dodatkowych badań (np. krwi). Na zaszycie należy przyjść trzeźwym. W przeciwnym wypadku uzależniony nie zostanie dopuszczony do zabiegu.
Na zaszycie alkoholowe powinni zgłaszać się pacjenci, którzy są uzależnieni (nie jest istotne czy jest to uzależnienie długotrwałe, czy pacjent nie pije długo). Wszywka alkoholowa może wspomóc w walce z alkoholizmem w każdej fazie uzależnienia. Pacjent musi być odpowiednio zmotywowany do walko z chorobą alkoholową właśnie tą metodą leczenia. W przeciwnym wypadku terapia awersyjna nie przyniesie oczekiwanych skutków. Wszywkę zawsze należy łączyć z innymi formami terapii opartymi na sferze psychicznej (psychoterapia grupowa lub indywidualna).
Tak, zawsze po wykonaniu zaszycia alkoholowego w naszym gabinecie – pacjent otrzymuje stosowne zaświadczenie o implantacji leku.
Tak, w naszej placówce podczas zabiegów wykorzystujemy tylko oryginalne medykamenty. W tym przypadku jest to lek: Disulfiram WZF produkowany przez firmę Polfa Warszawa.
Tak, jeżeli ma ukończone 18 lat i jest silnie zmotywowany do walki z alkoholizmem przy pomocy terapii awersyjnej. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do zabiegu: nietrzeźwość pacjenta, nadwrażliwość na aktywny składnik leku, zaburzenia psychiczne i niektóre choroby układu krążenia.
Nie, tabletki z Esperalem wszywane są dość głęboko, dzięki temu jest to bardzo dyskretna forma leczenia alkoholizmu.
Czas działania wszywki alkoholowej według producenta to okres 8 miesięcy. Doświadczenie pokazuje jednak, ze wszywka działa dużo dłużej, bo nawet do roku czasu. Po zakończeniu jej działania, jeżeli pacjent uzna to za konieczne – zaszycie można wykonać ponownie.